Български | Català | Deutsche | Hrvatski | Čeština | Dansk | Nederlandse | English | Eesti keel | Français | Ελληνικά | Magyar | Italiano | Latviski | Norsk | Polski | Português | Română | Русский | Српски | Slovenský | Slovenščina | Español | Svenska | Türkçe | 汉语 | 日本語 |
W

www.clarku.edu

Registreret
Skærmbillede www.clarku.edu
Skærmbillede af hjemmesiden
Sideanalyseopdateringsdato: 2026/02/20 19:55:09
Sidste whois opdateringsdato: 2026/07/11 07:59:06
Domænestatus
Registreret
Betalt indtil
31.07.2028
Tilgængelig fra
30.08.2028
SEO-score
73.29%
107
Score opnået
146
Maksimal score

Hovedoplysninger

ℹ️
Titel: Clark University | Challenge Convention. Change Our World.
Beskrivelse: Clark University, founded in 1887, offers nearly 50 majors, more than 30 master
Nøgleord: ukendt
Sidekodning: utf-8
Side filstørrelse: 154 KB

Serverinformation

🖥️
IP: 52.20.87.7
Beliggenhed: United States,US,Ashburn,20149,39.0469,-77.4903,America/New_York
Http server: pagely-ares/1.22.7
Kodning: utf-8

Meta-tags liste

🏷️

Interne links

🔗

Eksterne links

🌐

Whois information

📄
update_date: 05-Aug-2025
update_time: 1754352000
expiration_date: 31-Jul-2028
expiration_time: 1848614400

Whois rå data

📋
            This Registry database contains ONLY .EDU domains.
The data in the EDUCAUSE Whois database is provided
by EDUCAUSE for information purposes in order to
assist in the process of obtaining information about
or related to .edu domain registration records.
The EDUCAUSE Whois database is authoritative for the
.EDU domain.
A Web interface for the .EDU EDUCAUSE Whois Server is
available at: http://whois.educause.edu
By submitting a Whois query, you agree that this information
will not be used to allow, enable, or otherwise support
the transmission of unsolicited commercial advertising or
solicitations via e-mail. The use of electronic processes to
harvest information from this server is generally prohibited
except as reasonably necessary to register or modify .edu
domain names.
-------------------------------------------------------------
Domain Name: CLARKU.EDU
Registrant:
Clark University
950 Main Street
950 Main Street
Worcester, MA 01610-1477
USA
Administrative Contact:
Joseph Kalinowski
Clark University
ITS - Carlson Hall, 1st Floor
950 Main Street
Worcester, MA 01610-1477
USA
+1.5087937178
[email protected]
Technical Contact:
Aaron Bennett
Clark University
ITS - Carlson Hall, 1st Floor
950 Main Street
Worcester, MA 01610-1477
USA
+1.5087937315
[email protected]
Name Servers:
NS4.CLARKU.EDU
NS2.CLARKU.EDU
NS1.CLARKU.EDU
NS3.CLARKU.EDU
Domain record activated: 30-Aug-1990
Domain record last updated: 05-Aug-2025
Domain expires: 31-Jul-2028

Robots.txt

🤖
			# START YOAST BLOCK
# ---------------------------
User-agent: *
Disallow:

Sitemap: https://www.clarku.edu/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/programs/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/success/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/audience/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/faculty/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/department-template/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/events/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/design-technology/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/directory/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/map/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/human-resources/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/emergency/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/undergraduate-admissions/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/president/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/marketing-communications/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/inspired/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/academic-affairs/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/alumni/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/graduate-education/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/commencement/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/financial-aid/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/admitted/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/student-accounts/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/library/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/wordpress/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/climate-environment-society/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/explore/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/news/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/scholarships-fellowships/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/business/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/diversity-inclusion/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/psychology/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/sociology/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/wordpress-training/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/ombudsperson/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/neche/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/handshake/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/clark-votes/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/summer-programs/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/transportation/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/linkedin-learning/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/campus-ambassadors/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/university-park-partnership/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/policies/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/study-abroad/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/family-weekend/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/classification-study/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/the-clark-fund/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/esports/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/corporate-programs/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/curriculum-and-careers/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/liberal-arts-returning-citizens/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/gender-race-and-area-studies/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/peace-corps-prep/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/care/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/american-language-and-culture-institute/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/university-events/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/housing/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/philosophy/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/community-engagement/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/campus-store/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/slice/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/academic-advising-center/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/student-accessibility-services/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/writing-center/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/sustainability-social-justice/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/clarkfest/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/title-ix/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/student-employment/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/magazine/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/community-standards/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/information-technology-services/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/3-2-engineering/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/stair/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/mlk-remembrance/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/hadwen-arboretum/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/health-services/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/wellness-education/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/small-business-development-center/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/marsh-institute/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/language-literature-and-culture/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/uab/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/counseling/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/adam-institute/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/higgins-institute/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/hero-program/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/dean-of-the-college/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/cetal/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/sponsored-programs-and-research/sitemap_index.xml
Sitemap: https://www.clarku.edu/geospatial-analytics/sitemap_index.xml
# ---------------------------
# END YOAST BLOCK        

SEO revision

🔍

Teknisk SEO

Svarkode
200
Status 200 OK - siden indlæses korrekt.
Tegnkodning
Page: utf-8, Header: utf-8
Tegnkodning konsekvent mellem HTML og overskrifter.
Sidestørrelse
157914 bytes
Sidestørrelse acceptabel til hurtig indlæsning.
!
Ressourcer
57 total
For mange ressourcer. Optimer og kombiner filer for bedre ydeevne.
Hreflang Tags
0 hreflang tags
Tilføj hreflang-tags, hvis du har flersproget indhold.
Robots.txt
Exists
Robots.txt-fil fundet.
Sitemap
Declared in robots.txt
Sitemap erklæret i robots.txt.
HTTPS
Yes
Sikker HTTPS-forbindelse aktiveret.
Kompression
gzip
Gzip- eller Zstd-komprimering aktiveret for hurtigere indlæsning.
!
Caching
Not set
Tilføj cache-kontroloverskrifter for at forbedre indlæsningshastigheden for tilbagevendende besøgende.
Sidehastighed
2.39 ms
Fremragende læssehastighed.

On-Page SEO

Titel
Clark University | Challenge Convention. Change Our World.
God titellængde (30-60 tegn).
!
Meta beskrivelse
Clark University, founded in 1887, offers nearly 50 majors, more than 30 master Lenght:79
Metabeskrivelse for kort. Udvid til 100-160 tegn.
H1 Overskrift
1 found - "Clark University"
Godt - enkelt H1 overskrift fundet.
!
Ordtælling
431
Indholdet noget kort. Udvid til 500+ ord for optimal SEO.
!
Kanonisk tag
Tilføj kanonisk tag for at forhindre duplikatindholdsproblemer.
Dupliker Meta
[]
Ingen duplikerede metatags fundet.
Nøgleord
Meta søgeord er valgfri (bruges ikke af større søgemaskiner).

Indhold og UX

Sprog
en-us
Sprog attribut korrekt indstillet.
!
Billeder
21 total, 3 missing ALT
Tilføj ALT-tekst til billeder for tilgængelighed og SEO.
Udsigtsport
width=device-width, initial-scale=1
Viewport-metatag korrekt indstillet til mobilenheder.
Åbn Graph
All OG tags present.
Alle væsentlige OpenGraph-tags til stede.
Strukturerede data
1 JSON-LD scripts
Strukturerede data (JSON-LD) fundet.

Stillinger i Google

Søgesætninger - Google

🔍
Position Udtryk Side Uddrag
34 1 degree/academics/accelerat...
6it power/news/2016/03/19/sup...

Yderligere tjenester

💎