Български | Català | Deutsche | Hrvatski | Čeština | Dansk | Nederlandse | English | Eesti keel | Français | Ελληνικά | Magyar | Italiano | Latviski | Norsk | Polski | Português | Română | Русский | Српски | Slovenský | Slovenščina | Español | Svenska | Türkçe | 汉语 | 日本語 |
W

www.digitalcameraworld.com

Registreret
Skærmbillede www.digitalcameraworld.com
Skærmbillede af hjemmesiden
Sideanalyseopdateringsdato: 2026/03/15 08:49:10
Sidste whois opdateringsdato: 2026/03/15 08:48:55
Domænestatus
Registreret
Betalt indtil
19.01.2027
Tilgængelig fra
18.02.2027
SEO-score
69.86%
102
Score opnået
146
Maksimal score

Hovedoplysninger

ℹ️
Titel: Camera news, reviews and features
Beskrivelse: Camera news, reviews and features
Nøgleord: ukendt
Sidekodning: utf-8
Side filstørrelse: 846 KB

Serverinformation

🖥️
IP: 199.232.174.114
Beliggenhed: Sweden,SE,Stockholm,100 04,59.3287,18.0717,Europe/Stockholm
Kodning: utf-8

Meta-tags liste

🏷️

Interne links

🔗

Eksterne links

🌐

Whois information

📄
domain_name: digitalcameraworld.com
update_date: 2025-12-20T23:41:46Z
update_time: 1766274106
creation_date: 2004-01-19T20:08:29Z
creation_time: 1074542909
expiration_date: 2027-01-19T20:08:29Z

Whois rå data

📋
            Domain Name: DIGITALCAMERAWORLD.COM
Registrar: Lexsynergy Limited
Domain Status: client delete prohibited
Domain Status: client transfer prohibited
Domain Status: client update prohibited
Creation Date: 2004-01-19T20:08:29Z
Registry Expiry Date: 2027-01-19T20:08:29Z
Updated Date: 2025-12-20T23:41:46Z
Name Server: NS-1137.AWSDNS-14.ORG
Name Server: NS-1649.AWSDNS-14.CO.UK
Name Server: NS-239.AWSDNS-29.COM
Name Server: NS-828.AWSDNS-39.NET
REGISTRAR Contact: Lexsynergy Limited
>>> Last update of RDAP database: 2026-03-15T08:48:55Z

Robots.txt

🤖
			##################################################
# Vanilla-wide rules                             #
##################################################
User-agent: *

# Common path patterns (* prefix to handle localisation)
Disallow: */deals/compare
Disallow: */html/
Disallow: */p/*/embed/captioned
Disallow: */outlink*

# Common query string patterns
Disallow: *searchTerm=*
Disallow: *sortBy=*
Disallow: *productBrand=*
Disallow: *%7B*%7D*
Disallow: *seenMatchId=*

# Infinite scroll paths
Disallow: /infinite-scroll-article/*
Disallow: /infinite-scroll-review/*
Disallow: /infinite-scroll-recipe/*

# Amazon AdBot
User-agent: AmazonAdBot
Disallow:

# AI crawlers
User-agent: bytespider
User-agent: mistralai
User-agent: cohere
User-agent: ai2bot
User-agent: youbot
User-agent: omgili
User-agent: diffbot
User-agent: kangaroo
User-agent: img2dataset
User-agent: amazonbot
User-agent: amazon-qbusiness
User-Agent: meta-externalagent
User-Agent: meta-webindexer
Disallow: /



##################################################
# Sitemaps                                       #
##################################################
User-agent: *
Sitemap: https://www.digitalcameraworld.com/sitemap.xml
Sitemap: https://www.digitalcameraworld.com/uk/sitemap.xml
Sitemap: https://www.digitalcameraworld.com/au/sitemap.xml
Sitemap: https://www.digitalcameraworld.com/sitemap-news.xml
Sitemap: https://www.digitalcameraworld.com/uk/sitemap-news.xml
Sitemap: https://www.digitalcameraworld.com/au/sitemap-news.xml
        

SEO revision

🔍

Teknisk SEO

Svarkode
200
Status 200 OK - siden indlæses korrekt.
Tegnkodning
Page: utf-8, Header: utf-8
Tegnkodning konsekvent mellem HTML og overskrifter.
Sidestørrelse
867202 bytes
Sidestørrelse acceptabel til hurtig indlæsning.
!
Ressourcer
138 total
For mange ressourcer. Optimer og kombiner filer for bedre ydeevne.
Hreflang Tags
6 hreflang tags
Hreflang-tags fundet til flersproget SEO.
Robots.txt
Exists
Robots.txt-fil fundet.
Sitemap
Declared in robots.txt
Sitemap erklæret i robots.txt.
HTTPS
Yes
Sikker HTTPS-forbindelse aktiveret.
!
Kompression
br
Aktiver gzip- eller zstd-komprimering for at reducere filstørrelser.
Caching
no-store,private
Cache-kontroloverskrifter er korrekt indstillet.
Sidehastighed
5.41 ms
Fremragende læssehastighed.

On-Page SEO

Titel
Camera news, reviews and features
God titellængde (30-60 tegn).
!
Meta beskrivelse
Camera news, reviews and features Lenght:33
Metabeskrivelse for kort. Udvid til 100-160 tegn.
H1 Overskrift
1 found - "Digital Camera World"
Godt - enkelt H1 overskrift fundet.
!
Ordtælling
170
Indhold meget kort. Sigt efter mindst 500 ord for bedre SEO.
!
Kanonisk tag
Tilføj kanonisk tag for at forhindre duplikatindholdsproblemer.
Dupliker Meta
[]
Ingen duplikerede metatags fundet.
Nøgleord
Meta søgeord er valgfri (bruges ikke af større søgemaskiner).

Indhold og UX

Sprog
en
Sprog attribut korrekt indstillet.
!
Billeder
42 total, 3 missing ALT
Tilføj ALT-tekst til billeder for tilgængelighed og SEO.
Udsigtsport
width=device-width,minimum-scale=1,initial-scale=1
Viewport-metatag korrekt indstillet til mobilenheder.
!
Åbn Graph
Missing: og:title, og:description, og:image
Tilføj manglende OpenGraph-tags til deling på sociale medier:og:title, og:description, og:image
Strukturerede data
4 JSON-LD scripts
Strukturerede data (JSON-LD) fundet.

Stillinger i Google

Søgesætninger - Google

🔍
Position Udtryk Side Uddrag
4tele conversion lens/features/what-is-a-...
4new camera/news/camera-rumors
6photo camera/
7photo is more/photography/photojo...
73 mounts/tech/monitors/3-leg...
8did camera/

Stillinger i Yandex

Søgesætninger - Yandex

🔍
Position Udtryk Side Uddrag
8f 3 5 7/cameras/lenses/sigm...

Yderligere tjenester

💎